请教一个AP chemistry的问题

请教一个AP chemistry的问题
a solution is prepared by mixing 90.0mL of 0.050 M HCl to 30.0mL of 8.00 M HNO3.water is then added until the final volume is 1.00mL.Calculate [H+] [OH-],and the pH of the solution
ahcyc 1年前 已收到1个回答 举报

雨含儿 幼苗


final volume is 1.00mL?

1年前 追问

9

ahcyc 举报

抱歉是1.00L

举报 雨含儿

c(H+)=(0.09*0.05+0.03*8)/1=0.2445mol/L c(H+)*c(OH-)=1*10^(-14) c(OH-)=4.09*10^(-14) PH=-lg c(H+)=-lg(0.2445)=0.612