请教一道英语阅读理解题Family Railcard For £20 this railcard allows you

请教一道英语阅读理解题
Family Railcard
For £20 this railcard allows you to take a second adult(成人)and up to 4 children for only £3 each when you buy single or return tickets. You can travel as often as you like until the card becomes out of date.
A man bought himself a ticket for £15 and three tickets for his family with a family railcard. How much did he pay?
A.£44 B.£29 C.£24 D.£15
wsjyy 1年前 已收到1个回答 举报

yamma_an 幼苗


B.£29
我可以说中文吗,如果你付20元,那么你能享受一系列服务……
那么已知男的已经付了15元为他自己买票,那么他肯定要享受这项服务,只需加5快,也就是他付20元就行了,这时候D排除,因为15元包全家是不行的,至少得在付钱.
既然付了20,那么根据已知可以免费带一个成人,再已知他为他的一家买了3张票
假设带的3个人全是成人,那么得总共20+15+15=45元或者笔者更大,不做考虑
假设带的3个人,1成人,2儿童,那么总共26元
假设带的3个人,2成人,1儿童,那么总20+15+3=38
假设带的3个人3个儿童,那么总20+3+3+3=29,唯一符合条件
所以B,希望是对的,


10