还是概率,数学英文都好的进a calculator manufacturer checks for defective

还是概率,数学英文都好的进
a calculator manufacturer checks for defective products by testing 3 calculators out of every lot of 12.if a defective calculator is found,the lot is rejected.
a.suppose 2 calculators in a lot are defective.calculate the probability that the lot will be rejected
b.the quality-control department wants to have at least a 30% chance of rejecting lots that contain only one defective calculator.is calculators in a lot of 12 sufficient?if not why and how to promote.suppose answer with mathematical calculations
第一问我就用,1减去(2选0)乘(10选3)除与(12选3)
第2问.我不太明白究竟要怎么做.达人们给点提示,思路是什么样的
第一问是没什么问题了。
第二问。你的思路是什么样的呢。给说说吧
亿一 1年前 已收到1个回答 举报

gdfsnh 幼苗


1.1-10/12*9/11*8/10=5/11
2.1-11/12*10/11*9/10=1/4=25%


2