English maths problems about Complex number

English maths problems about Complex number
Express the follwing complex numbers in polar form
(a)2 (b)-4 (c) 3i (d) -2i
Is there anyone can give me detail answers
Thanks for helping me
love u
test15152 1年前 已收到3个回答 举报

飘逝2002 幼苗


(a) 2=2+0*i=2*cos0°+2*sin0°i
polar form:2∠0°
(b)-4 = 4*cos180°+4*sin180°i
polar form:4∠180°
(c)3 = |3i|sina,0=|3i|cosa,a = 90°,|3i|=3
polar form:3∠90°
(d)-2=|-2i|sina,0=|-2i|cosa,a=-90°,|-2i|=2
polar form:2∠-90°


1

空速星痕1 幼苗


sorry!


2

responsibility99 幼苗


2(cosO+isinO) -4(cosO+isinO) 3(cos派/2+isin派/2) -2(cos派/2+isin派/2)


1