全英文会计考试,oN JANUARY 1 2001 KALDEX COMPAnY PURAHRED FOR $35720

全英文会计考试,
oN JANUARY 1 2001 KALDEX COMPAnY PURAHRED FOR $35720 equipment with an estimated useful life of 8 year and an esimated residual value at the and of ith life of $4200 early in JANUARY of 2014 it was determined that the total estimated useful life on equipment should be 10 year with a revise estimated residual value $1570 kaldex uses the the straightline method to calculate depreciation and its year is december 31 re:calculate the revise depreciation for 2014
伤心oo币 1年前 已收到1个回答 举报

tk力天世纪 幼苗


35720-1570 = 34150
Sum of the Years Digits: 13+12+11+10+9+8+7+6+5+4+3+2+1+0= 91
Year 1 13 / 91 = 14.29%
Year 2 12 / 91 = 13.19%
Year 3 11 / 91 = 12.09%
Year 4 10 / 91 = 10.99%
Year 5 9 / 91 = 9.9%
.
Year Depreciation Calculation Depreciation Expense

year 1 34150*14.29%
year 2 34150*13.19%
year 3 34150*12.09%
year 4
year 5
year 6
year 7
year 8
year 9
year 10
year 11
year 12
year 13
剩下的自己算!


1