求救 what is the greatest number of quares 5 centimeters on a

求救
what is the greatest number of quares 5 centimeters on a side that can be cut from a rectangular piece of construction paper 60 centimeters long and 45 centimeters wide?
wind66 1年前 已收到1个回答 举报

lxy2210 幼苗


60/5=12
40/5=9
12*9=108个


5