2012年哈尔滨市高考复习质量检测试卷

2012年哈尔滨市高考复习质量检测试卷
要有文综和英语的更好!不过注明一下非标准答案就行!要2012年2月23日考的那个!
肌肉老gg8 1年前 已收到1个回答 举报

旭宝宝 幼苗


英语
参考答案及评分标准
英 语
I. 听力 (1.5×20=30分)
1~5CBCBA 6~10ACBCA 11~15 ABCBC 16~20ABACA
II. 单项填空 (1×15=15分)
21~25 ADCBC 26~30 BABDA 31~35ADDBD
III. 完形填空 (1.5×20=30分)
36~40DABDD 41~45 CBBAD 46~50 CBADA 51~55 ADCAB
IV. 阅读理解 (2×20=40分)
56~59 ABDB 60~62 ACB 63~66CDAD 67~70 BADC 71~75 CFGEB
V. 短文改错 (10 分)
An Amusing Event in My Childhood
It has been years after--since I said good bye to my childhood, but one amusing event will never be forgotten.
My parents were too 删 much busy to look after me well, so my grandparents took care of me before I started school. One day Grandma was about to cook then--when she found there wasn’t enough salt. So I was sent to the shop in our neighboring village. I was eager to do that, so I ran along the road happily, leave--leaving the flowers waving in the wind and dragonflies flying around me. But I had no time to look at it--them.
The moment the money changed hands, I got what I asked加for. Thinking that Grandma was waiting, I made the best of my leg--legs on the way back. As I was flying home, singing merrily and glancing at the dragonflies, I tripped over a rock on a--the road.
“Alas! Where is my bag of salt?” was the first thought that flashed in my mind, “ I hope it was--is not torn!
But the bag was in fact about two or three metres away, widely--wide open. The salt had gone everywhere!


5