急!数学题(英文的)A bacteria culture grows with constant relative gr

急!数学题(英文的)
A bacteria culture grows with constant relative growth rate. After 2 hours there are 600 bacteria and after 8 hours the count is 75,000.
(a) Find the initial population
P(0) =______bacteria
(b) Find an expression for the population after t hours.
P(t) = ______
(c) Find the number of cells after 3 hours.
P(3) =_____bacteria
(d) Find the rate of growth after 3 hours.
P'(3) = ________bacteria/hour
(e) When will the population reach 200,000?
t =_____ hours
谢谢大家了!
我是不知道答案怎么求....不是看不懂题.
dP(t)/dt = kP(t).
P(t)=Ae^(kt).
K和A是多少?
shadowsjie 1年前 已收到3个回答 举报

江若寒 春芽


Solution:
The rate of population growth is proportional to the current population,i.e.,
dP(t)/dt = kP(t).
Solve the differential equation,we get the general solution
P(t)=Ae^(kt).
Then,based on the given condition,we have
600 = Ae^(2k),
75000 = Ae^(8k).
Solve the equations for A and k
A = 120,
k = 0.8047.
and we get the bacteria population as a function of time.
I suppose you are able to finish it from here.
Good luck!


1

yinghongxiao 幼苗


细菌文化增长与恒定的相对增长率。 在2个小时以后有600细菌,并且在8个小时以后计数是75,000。
(a)寻找最初的人口
P (0) =______bacteria
(b)在t小时以后发现人口的一个表示。
P (t) = ____
(c)在3个小时以后看到细胞的数量。
P (3) =_____bacteria
(d)在3个小时以后发现增长率...


0

bhcx 幼苗


奥数题吧,题不难!但根本看不懂!


0