答出了追加分数.2.A stone is thrown vertically up from the edge of a

答出了追加分数.
2.A stone is thrown vertically up from the edge of a cliff 35.0 m from the ground.The initial velocity of the stone is 8.00 m s-1.(g=10m/s2)
(a) How high will the stone get?x05x05x05x05x05
(b) When will it hit the ground?x05x05x05x05x05
(c) What velocity will it have just before hitting the ground?x05x05x05
(d) What distance will the stone have covered?x05x05x05
(e) What is the average speed and average velocity for this motion?x05
(f) Make a graph to show the variation of velocity with time.x05x05x05
(g) Make a graph to show the variation of displacement with time.
bokchoy 1年前 已收到1个回答 举报

doggy_huzhou 春芽


gt=v t=0.8s1/2gt^2=3.2m1/2gT^2=35m+3.2m T=2.764sT'=t+T=3.564s(为约数)V=gT=27.64m/s(为约数)S=3.2m*2+35m=41.4mVa=S/T'=11.17m/s(为约数)


6