(5题 1.\x05Tom sets out(出发) from his home at 6:50 in the morn

(5题
1.x05Tom sets out(出发) from his home at 6:50 in the morning and get to school at 7:20 his teacher lets him get to scgool 6 minutes earlier than before.If Tom sets out as usual from home at 6:50,he will have to be quicker 25 meters per minute than before to go to school on time.Question:How far is it from his home to school?
2.x05John walks from A To B at the speed of 4.8 km/h ,Judy covers the same distance on foot and in the same direction at the speed of 5.4km/h.Willian rides a bike at the speed of 10.8 km/h in the reverse direction with John and Willian.If the three people start at the same time,William will meet Judy at sometime,and William will meet John 5 minutes later.Question:How much time does it cost William from B to
3.x05Xiao Hong’s father and Xiao Hong start from station A to sastion B.Her father takes a bus,she rides s bike,the bus’s speed is 40km/h,which is twice as bike’s.in the end,her father gets to station B 3 hours earlier than her.Question:How long is the distance between A and B
4.x05There are two stations A and B ,Wendy starts from station A,Mary sets out from station B,If they start at the same time in the same direction,Wendy can catch up with Mary in 25 minutes,if they start at the same time in the reverse(相反)direction,they will encounter(相遇) in 6 minutes,we know Mary’s speed is 50 m/m,Question:How far is it from A to
5.x05A,B and C have a race of 200 meters,when A arrives at the destination,B is 20 meter far from the destination(终点),C is 25 meters far from the destination.Question:if they don’t change their speeds,How far is C from the destination when B reaches the destination?
伊儿0102 1年前 已收到1个回答 举报

烟花-縹緲 幼苗


1.设全程X米,列方程得:(X/30+25)×24=X 解得,X=3000
2.(10.8+4.8)×5/60=1.3km 1.3÷10.8=13/108h
3.设全程X千米,列方程得:X/40+3=X/20 解得X=120
4.设全程X米,列方程得:X/6=50+(25×50+X)/25 解得 X=1500/19
5.设B行20米需时间为T,则B行200-20=180米的时间为180/20 T=9T
即C行200-25=175米得时间为9T,那么行T时间的C走了175/9米
所以C距终点25-175/9=50/9米


10