求解一道英文微积分问题 急急急~~

求解一道英文微积分问题 急急急~~
A particle is moving along the curve y=2(4x+5)^(1/2). As the particle passes through the point (5,10), its x-coordinate increases at a rate of 4 units per second. Find the rate of change of the distance from the particle to the origin at this instant.
开心欢喜 1年前 已收到1个回答 举报

jhyuan88 幼苗


质点与原点距离 s=(x^2+y^2)^(1/2)=(x^2+4(4x+5))^(1/2)
ds/dt(x=5)=(ds/dx)*(dx/dt)(x=5)=[(x+8)/(x^2+4(4x+5))^(1/2)]*(dx/dt)=52/5*sqr5


0