1.Jill and Katy _________________________with their class to

1.Jill and Katy _________________________with their class tomrrow
Aare going to swimming Bare going swimming C go to swimming Dgo swimming
2.They promised————————————the work in three days
Ato finishB finishingCfinishesDfinished
3.若b+c分之一=1.c+a分之一=1,求b分之ab+1
mfx9458 1年前 已收到5个回答 举报

se1661 幼苗


A be going to do sth. 将来做某事 A promise to do sht. 承诺做某事1由b+1/c=1得:b=1-1/c=(c-1)/c,则1/b=c/(c-1),
由c+1/a=1得:1/a=1-c,则a=1/(1-c),
因此
b/(ab+1)

=a+1/b
=1/(1-c)+c/(c-1)
=1/(1-c)-c/(1-c)
=(1-c)/(1-c)
=1


4

过儿-7 幼苗


D go swimming
Ato finish
由b+1/c=1,得:b=1-1/c=(c-1)/c,则1/b=c/(c-1),
由c+1/a=1,得:1/a=1-c,则a=1/(1-c),
所以
b分之ab+1
=a+1/b
=1/(1-c)+c/(c-1)
=1/(1-c)-c/(1-c)
=(1-c)/(1-c)
=1


2

7702220 幼苗


  1. A are going to swimming ( be going to 结构 )
  2. A to finish &...


2

fuxiaoling 幼苗


  1. D; 2. A;

3. bc+1=c, ac+1=a. c=1/(1-b) then a/(1-b)+1=a, that is a+1-b=a-ab. then ab+1=b. (ab+1)/b=1


0

babyblue009 幼苗


  1. A 2.A 3.是b+(1/c)=1, c+(1/a)=1求(ab+1)/b 吗?


0