Paris has a baeutiful name ,the city of ____.DO you know ___

Paris has a baeutiful name ,the city of ____.DO you know ___the name comes from Many beautiful buildings are lighted at ____.The streets are very ____.When you ___in Paris,you must not turn ___your headlights even after dark.
Paris is full of life all day all night.But this is not the___reason for its beautiful name.For hundreds of years,Paris has been the center of science and art.____scientists and artists have come to _____here.For this reason also ,people _____it whe City of lights.请仔细审题.这是按课文内容填空`谢谢.
已知:1+2+3…+31+32+33=17*33
求1-3+2-6+3-9+4-12+…+31-93+32-96+33-99的值`谢谢
土管所 1年前 已收到1个回答 举报

medaicl 春芽


lights, where, night, bright, drive, on, very, Many, work, call.
1-3+2-6+3-9+4-12.+31-93+32-96+33-99
=1+2+3+4+.+31+32+33-3-6-9-12-...-93-96-99
=17*33-3(1+2+3+4+.+31+32+33)
=17*33-3*17*33
=2*17*33
=1122


5