Fill in each blank with an answer as easy as possible.

Fill in each blank with an answer as easy as possible.
(a)M is a triangular number if and only if___________ is an odd square number.
(b)N is an odd square number if and only if____________is a triangular number.
triangular number:n(n+1)/2,square number:n^2.
我要挠墙 1年前 已收到2个回答 举报

朱墨默 幼苗


(a)
M = n(n+1)/2
等价于:8M+1 = 4 n^2 + 4 n + 1 = (2n+1)^2
所以,第1个空应该填:8M+1
(b)
N = (2n+1)^2
等价于:(N-1) / 8 = n(n+1)/2
所以,第2个空应该填:(N-1)/8


6

ccstudy 幼苗


8a+1
(b-1)/8


1