xiaoming goes to five shop and sends all of his money.he onl

xiaoming goes to five shop and sends all of his money.he only knows in each shop he spends one yuan more than half the money before he goes to the shop.How much does he take before he goes shopping?______
nedved1983 1年前 已收到1个回答 举报

flyfish369 幼苗


用反推法
逛完第五个商店:身上的钱为0
逛完第四个商店:身上的钱为(0+1)X2=2
逛完第三个商店:身上的钱为(2+1)X2=6
逛完第二个商店:身上的钱为(6+1)X2=14
逛完第一个商店:身上的钱为(14+1)X2=30
故,答案是:30yuan


4