1.the square is divided into five rectangles ,the perimeter

1.the square is divided into five rectangles ,the perimeter of each reactangle is 30 cm,if you don't set x can you work out the perimeter of this square?
2.a small square 's side length is 4cm ,if we make 9 squares like this into a big square,what is the perimeter of this big square?
3.we puzzled a big rectangle with some small rectangles,the area of the big rectangle is 270cm²,can you work out the perimeter of big rectangle?
4.three squares with the side length 15cm were puzzled into a rectangle ,what is the perimeter of this rectangle?
yangleiha 1年前 已收到4个回答 举报

176048284 幼苗


①将一个正方形划分成为五个相同的长方形,每个长方形(题目打错了)的周长为30厘米,你可以不用设X就求出这个广场周长吗?
30/5*(5-1)*4=96(cm)square应翻译成正方形
②一个小正方形的边长为4厘米,如果我们使之成为一个大正方形需要9个这样的小正方形,这个大正方形的周长是多少?
9=3*3 4*3*4=48(cm) side length意思是边长
③我们用一些小长方形拼成一个大长方形,大长方形的面积是270平方厘米,你能算出大长方形的周长吗?
题目缺少条件,做不出来.
④三个边长15厘米的正方形拼成一个长方形,这个长方形的周长是多少?
15*(3+1)*2=120(cm)


4

N多 幼苗


翻译得不太准确。但还是能看懂的。
1 .广场是分成5个长方形组成,每个reactangle的周长是30厘米,如果你不设定x,你能算出的周长这个广场吗?
' s侧具有浓厚小广场长度是4厘米,如果我们做出这样9成了一个大广场,广场的周长是多少这个大广场吗?
大立方体,3.we困惑,一些很小的长方形的面积大的长方形270cm²,你能算出的周长大长方形吗?
4.t...


2

van6 幼苗


做个标记学习下


1

szff 幼苗


1. 50cm
2. 48cm
3. I can't work out the answer.
4. 120cm


0