英语智力测试If 5 percent of (m+n) is 10 and "m" is a positive inte

英语智力测试
If 5 percent of (m+n) is 10 and "m" is a positive integer (正整数), what is the greatest possible value(值 )of "n"
Only one set of five letters beloe can be arranged into a five-letter English word .Find the word.
AMDRO LOHRA PLUNT RECVO LARDO PITOM
有爱不活 1年前 已收到4个回答 举报

身如不系之舟 幼苗


10/5%=200,200-1=199


2

wen00 春芽


199


2

shuqin_1 种子


199


1

廊桥遗梦11 花朵


200


0