40% of the students in a school are boys.If there are 240 bo

40% of the students in a school are boys.If there are 240 boys,how many students are there in the school?
project_yang 1年前 已收到4个回答 举报

ylmax 幼苗


一所学校百分之四十的学生是男孩.如果这所学校有240个男孩子,请问这所学校一共有多少学生?
240÷40%=600 (人)


8

ddutan 幼苗


240*40%=600,*代表除


2

yqhk 幼苗


240/0.4=600


0

长沙阿布布 幼苗


340/40%=850


0