In a certain region,the estimate for the price of chicken is


In a certain region,the estimate for the price of chicken is that weeks from now the price will be changing at the rate
cents per kilogram per week.
If chicken currently costs $2 per kilogram,what will it cost 7 weeks from now,in dollars?
允许我为你哭泣 1年前 已收到1个回答 举报

吉林树挂 幼苗


这不就是个最基本的不定积分么?
P'(t) = 9(t+9)^(1/2)
所以P(t) = 6(t+9)^(3/2) + C
当前鸡肉价格为2美刀,即t=0时P(0) = 200美分,因此C = 200 - 162 = 38.
当t = 7时,P(7) = 384 + 38 = 422美分 = 4.22美刀


3