How does the attitude decide everything.Please explain it.

How does the attitude decide everything.Please explain it.
I just wonder why the attitude determine
everything.I think your belief,my goals
and conviction which determine everything.
Can you give me examples to explain it?
Thanks.
For my case,I changed my jobs not because I hate job
but people around me,especially some so called leaders.
Like whole society,they need asskisser instead of
knowledgeable persons.I can't change my personality
to cater to their dispicable tastes.So you have no
chance to be promoted.So far,I have achieved nothing.
ly4842906_lqb 1年前 已收到5个回答 举报

dkdwz 幼苗


your knowledge
k+n+o+w+l+e+d+g+ei think this artical can give you some ideas.
if you put the 26 letters a to z in order 1 to 26 points
so ,there' s something very interesting we can find out from it.
just can get 11+14+15+23+12+5+4+7+5=96points
what about hardwork?
h+a+r+d+w+o+r+k
it just can get 8+1+18+4+23+15+18+11=98points
then what about love
let's see.
l+o+v+e
that is just 12+15+22+5=54points
so what can we get 100 points on earth?
it's just your
attitude
a+t+t+i+t+u+d+e
1+20+20+9+20+21+4+5=100
can get 100 points !
It seems that you really upset.I have to say that your attitude is not so correct cuz you cannot work hard just for promotion,right?think about it?what is really matters in your life?what's more you attitude now you're holding is not gonna give you anything that can help you but just meke you feel more awful.you understand?Be breave and face it.


7

云淡风轻心静 幼苗


Examples?Two businessmen's story does the trick.
One guy is so optimistic that when one day, he was shot by some rogue,he still happily told the doctor that he was allergic to bullets.Of course,he...


2

凤辣子 幼苗


Attitude is the most important part in doing everything.A good attitude can make you successful.Come on .believe in yourself.
you`ll be OK.


1

zhangwen46 幼苗


different attitude can lead to different result.
if you face something with a positive attitude, you can do it better or you will choose to do it. In contrast,You will do it worse or you will not ...


0

打败破芝麻拉 幼苗


Actually,sucess is decide by your attitude.it’s important to keep an optimism,proactive,remorseless attitude.


0